چرا «کاسیوس فردوسی پور » اجرا نشد؟

«کاسیاس فردوسی‌پور» عنوان نمایشی است نوشته و کار حسن معجونی که قرار بود ۱۰ سال پیش یک تک‌ اجرا داشته باشد اما این نمایش هرگز اجرا نشد.

به گزارش ارتباط امروز به نقل از ایسنا، در تئاتر ما آثار بسیار معدودی درباره فوتبال یا با بهره‌گیری از روش‌های این مسابقه ورزشی اجرا شده‌اند. با این حال حسن معجونی، بازیگر و کارگردان تئاتر که هر از گاهی هم دست به قلم می‌شود و نمایشنامه‌ای می‌نویسد، یکی از هنرمندانی است که تصمیم داشت در قالب یک اثر نمایشی به فوتبال و اتفاقات آن توجه نشان دهد ولی نمایش او اجازه اجرا پیدا نکرد و حالا که ۱۰ سال از آن ماجرا می‌گذرد، همزمان با برگزاری جام جهانی ، فرصت را مناسب دیدیم تا به این ماجرا بپردازیم.

کسانی‌ که در سال‌های قبل‌تر پیگیر رویدادهای تئاتری بوده‌اند، به یاد دارند که گروه تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی، حدود ۱۰ سال پیش فستیوالی پژوهشی را با نام منولیو برگزار می‌کرذند. فستیوالی برای نگارش و اجرای نمایشنامه‌های مونولوگ که در پایان هر جلسه نیز یک نشست پژوهشی برگزار می‌شد. این برنامه با بودجه این گروه نمایشی و بدون بهره‌گیری از بودجه دولتی در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شد.

حسن معجونی، سرپرست گروه تئاتر لیو ،  قرار بود ۱۰ سال پیش نمایش «کاسیاس فردوسی‌پور» را به عنوان یکی از آثار همین پروژه اجرا کند اما این نمایش مجوز اجرا نگرفت. وی که خود نگارش این متن را بر عهده داشت، همان زمان درباره دلایل منتفی شدن اجرای این نمایش به ایسنا گفته بود: «روز چهارم مردادماه شورای نظارت و ارزشیابی متن ما را رد کرد و حتی اصلاحیه هم نداد. به گفته رییس شورا، سه نفر از بازخوانان این شورا متن ما را خواندند و هر سه آن را رد کردند و معتقد بودند، چنین متنی را نمی‌توان اجرا کرد.»

انتهای پیام/